Jak vybrat?

Teplovzdušné krby

Vhodné pro ty, kteří chtějí často přikládat a nebude jim vadit větší spotřeba dřeva. Obezdívka je ze speciálních izolačních desek, je prašná, absolutně nevhodná pro alergiky či lidi s dýchacími potížemi, když v krbu nehoří, mám zimu, nepomůže tvrzení, že litinová vložka déle dává teplo či šamotová vložka lépe spaluje. Zde ochladí-li se obestavba máte zimu a to do hodiny po vyhasnutí krbu. Navíc proudění teplého vzduchu od stropu místnosti dolů k nohám teplota chladne a máte nepříjemný pocit studených nohou. Teplovzdušný systém vybavený případně přídavným ventilátorem dává teplo jen tehdy, pokud se do něj přikládá a to každou 1-2 hodiny. A navíc těžko regulujete hoření, více tepla pouštíte komínem ven namísto toho, aby Vám zůstalo doma.

Stavby těchto typů krbů provádíme z izolačních materiálů dánské firmy Skamol (stavebně-izolační desky) a kamnářských pojiv, malt a omítek. Nikdy nelze použít Ytong, sádrokarton či izolační vatu, to vše je v rozporu s kamnářskými normami (EN15544), ale také se vystavujete extrémnímu zdravotnímu riziku.

Cenové relace: Od 70 tisíc Kč při nízké kvalitativní úrovni. Dobrou střední třídou je investice okolo 90 tisíc Kč s poměrně dobrou účinností a životností. Vysoká kvalita krbové vložky, nížší spotřeba dřeva, vysoká účinnost a dlouhá životnost zde počítejte s více jak 120 tisíci Kč.

Shrnutí:

Zápory: Teplo jen když topíte. Vysoký a rychlý nástup tepla v interiéru. Prašnost celého systému. Žádná akumulace. Vyšší spotřeba paliva. Zápach z krbových mřížek. Snižuje vlhkost a tím vysušuje vzduch pro dýchání. Naprosto nevhodné pro alergiky či lidi trpící dýchacími potížemi.

Klady: Nízká pořizovací cena. V současné době investoři od těchto závadných staveb upouští.


Akumulační krby

jsou takové, na které použijeme při stavbě akumulační materiál. Vlivem naakumulování celé obezdívky dochází k vyzařování tepla pomocí sálání do celé místnosti stejnosměrně a ve všech úrovních se stejným pocitovým teplem, tzn. že, nohy i hlava člověka je ve stejné teplotní úrovni, což lidskému tělu jenom prospívá a simuluje příjemné sluneční záření. V takovémto krbu se spálí mnohem méně paliva a má mnohahodinovou prodlevu mezi jednotlivými cykly topení, jelikož akumulační obezdívka sálá teplo ještě následujících 6-18 hodin. Samotná kvalita vložek, zpracování, použitý stavební materiál a samotná stavba podléhá patřičným kvalitativním a stavebním normám. Je mnoho kvalitního kamnářského materiálu, avšak bohužel stále se setkáváme s takovými, kteří obezdívají vložku Ytongem, vatou či sádrokartonem, tudy cesta nevede. Nejen, že vlivem uvolňování chemických látek a prachových částic těchto materiálů ubližujete sami sobě dýcháním karcinogenů, ale také se vystavujte velkému riziku požáru, kdy v takových případech, kdy není stavba provedena dle norem či tzv. svépomocí, pojišťovny výrazně krátí pojistnou událost. Nedivme se jim.

U těchto staveb obezdívky používáme kvalitní rakouské šamoty Wolfshöher, Rath, Ortner a pojiva, malty a omítky s vysokou tepelnou odolností vše okolo 1000 °C. Zde nelze nahradit jediný typ kamnářského materiálu běžnými stavebními materiály.

Cenové relace: dle velikosti teplosměnných ploch, typu kamnové vložky a množství materiálu a technologií lze říci že od 100 tisíc do mnoha set tisíc Kč. Běžná cena okolo 120-150 tisíc Kč.

Shrnutí:

Klady: Teplo i když netopíte. Pozvolný nástup tepla v interiéru. Nulová prašnost celého systému. Dlouhá akumulace a setrvačnost až okolo 24 hodin. Nízká spotřeba paliva. Žádný zápach - žádné mřížky. Možnost elektronické regulace. Vhodné pro alergiky. V současnou dobu nejčastější typ stavby.

Zápory: Nepatrně vyšší pořizovací cena oproti teplovzdušnému krbu.


Teplovodní krby

A v neposlední řade na teplovodní krby. Teplovodní vložka je nejvhodnějším výběrem při způsobu celoročního provozu. Umožní Vám vytápět nejvzdálenější místa, i tam kam se teplovzdušné rozvody nedostanou. Je napojena na rozvody topení a tím vytápíte, nejen dům, ale ohříváte i teplou užitkovou vodu do kuchyně a koupelny. Značně nahradí plyn i elektřinu, ale ne zcela z důvodu elektrikou poháněných čerpadel. Vhodné je připojení na akumulační nádrž, kterou máte umístěnou někde v technické místnosti, sklepě či půdě, vše je možné. Tímto nejste závislí na nutnosti zatopení, předtím, než se jdete koupat. Voda v akumulační nádobě vydrží teplá i několik dní. Stále máte teplou vodu v radiátorech či koupelně aniž by jste topili. Z hlediska Investice do tohoto typu provozu je však absolutně nejvyšší a z hlediska bezpečnosti velmi složitá. Bezpečnost tohoto provozu nelze v žádném případě podceňovat a vyžaduje si značné zkušenosti v oboru. Velkou nevýhodou je neochota vyšší investice konečných spotřebitelů vedoucí k nákupu levných krbových vložek a tím celkově velmi nízké kvalitativní a bezpečnostní úroveň, ale i životnosti a vysoké spotřebě dřeva.

Cenové relace: nízká kvalita, bezpečnost, účinnost a životnost s vysokou spotřebou dřeva včetně topenářských prací od 150 tisíc Kč. S vysokou účinností, kvalitou, nižší spotřebou paliva a vysokou bezpečnostní úrovní s akumulační nádrží včetně topenářských prací od 200 do 400 tisíc Kč.

Shrnutí:

Klady: Pozvolný nástup tepla v interiéru díky poměru výkonu do vody a do vzduchu. Ohřev teplé užitkové vody. Dotační program Nová Zelená úsporám.

Zápory: Závislost na elektrické energii. Zápach z mřížek. Vyšší prašnost. Vysoká spotřeba paliva. Nižší životnost celého systému. Nejvyšší pořizovací cena. Nedoporučuje se pro alergiky či lidi s dýchacími potížemi.

Kontakt

Kontakt

Martin Pinta

Jezerní 303, Hlušovice 78314

tel.: +420 603 570 560

mail: toptevkrbu@seznam.cz

Fakturační adresa

IČ: 74908171

DIČ: CZ7801275361

Jsme plátci DPH

Jezerní 303, Hlušovice 78314